Aktualności :

  Dzień Strażaka 2013 r.

  W dniu 4 maja 2013 r. w święto patrona strażaków Św. Floriana w kościele p.w. Św. Józefa Robotnika w Karwicy została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji zmarłych strażaków z jednostek OSP RW Ruciane-Nida, OSP Ukta, OSP Wejsuny, OSP Karwica. Mszę Świętą odprawił ks. Proboszcz Tomasz Orłowski. Po Mszy Świętej odbył się uroczysty apel, w czasie jego trwania zostały złożone Druhom Strażakom życzenia i podziękowanie za ich dotychczasową pracę i ofiarność z jaką wykonują swoją służbę. Po apelu spędziliśmy popołudnie przy grillu wspólnie z mieszkańcami Karwicy oraz licznymi turystami odwiedzającymi tego dnia Karwicę.


  Rozmiar: 88156 bajtów


  Rozmiar: 90980 bajtów


  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Sprzątanie Dna Rzeki Pisy.

  W dniu 6 kwietnia 2013 roku nasza grupa Wodno-Nurkowa, brała udział w I Akcji Sprzątania Dna Pisy. Po godzinnym nurkowaniu wydobyto z okolic mostu kolejowego blisko tonę nieczystości. Z rzeki wyłowiono mnóstwo opon, ale także znaki drogowe, butelki, miski i wiele innych rzeczy.
  Do akcji Włączyli się także:
  Szkoła Nurkowania "Mazury Diving", Klub "Mazury Diving", Stacja Pisz - Łupki Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Ochotnicze Straże Pożarne z Wiartla i Pogobia Średniego, Państwowa Straż Rybacka - Posterunek Rejonowy w Mikołajkach, wędkarze z Kół PZW "Śniardwy" i "Roś" w Piszu, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Piszu, Grzegorz Młynarczyk - właściciel statku "Smętek", Gospodarstwo Rybackie PZW w Rucianem-Nidzie, Piski Dom Kultury, Straż Miejska w Piszu, Firma Usługowa "MUK-MED".

  Rozmiar: 66673 bajtów


  Rozmiar: 88733 bajtów


  Rozmiar: 83189 bajtów


  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Zawody wędkarskie.

  Przy okazji zawodów wędkarskich Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne w Rucianem-Nidzie, zorganizowała pokaz ratownictwa lodowego. Odbiorcami pokazu byli wędkarze osoby - często narażone na wypadki na lodzie.
  Nasz pokaz wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników zawodów, a szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się Nasz nowy sprzęt poduszkowiec PRH-04.


  Rozmiar: 65647 bajtów


  Rozmiar: 54340 bajtów


  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Poduszkowiec PRH-04 TVP OLSZTYN

  W dniu 1 lutego 2013r., podczas pokazów dla dzieci i młodzieży odwiedziła Nas Telewizja TVP Olsztyn.
  Zapraszam do obejrzenia.


  Pokazy dla MDP Krutyń.

  W dniu 21 stycznia 2013 roku, członkowie grupy wodno-nurkowej spotkali się z młodzieżą z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Krutyń.

  Tematem spotkania był bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych. Młodzi druhowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz filmy omawiające w jaki sposób bezpiecznie korzystać z zalodzonych zbiorników wodnych oraz jak się zachować w sytuacji niebezpiecznej na lodzie.

  Zaprezentowaliśmy podstawowy sprzęt używany w akcjach ratunkowych na lodzie. Nasz pokaz wzbudził duże zainteresowanie wśród młodych druhów.

  Szczególne podziękowanie kieruję do Zarządu OSP Krutyń za zaproszenie i umożliwienie spotkania się z młodzieżą.
  Prezes OSP RW Ruciane-Nida Marcin Opalach.

  Rozmiar: 79721 bajtów


  Rozmiar: 65684 bajtów


  Rozmiar: 81427 bajtów


  Rozmiar: 71457 bajtów

  World Snow Day 2013 r.

  W dniu 20 stycznia 2013 roku braliśmy udział w zabezpieczeniu imprezy "World Snow Day". Światowy Dzień Śniegu odbył się poraz drugi w naszej Gminie.


  Rozmiar: 66525 bajtów


  Rozmiar: 40607 bajtów


  Rozmiar: 52396 bajtów


  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Wigilia 2012 roku.

  W dniu 15 grudnia 2012 roku, spotakliśmy się na uroczystej Wigili Strażakiej. Gospodarzami tegorcznej Wigili byli druhowie z jednostki OSP Ukta.

  Spośród zaproszonych gości na uroczystość przybyli Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida Zdzisław Józef Stecka, Radny Rady Miejskiej w Rucianem-Nidzie Mariusz Paradowski oraz Sołtys Sołectwa Ukta Zenon Dziczek. Gości i druhów z całej Gminy Ruciane-Nida przywitał Zbigniew Janusz Opalach - prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rucianem-Nidzie.

  Po wystąpieniach gości przystąpiono do głównej części uroczystości - dzielenia się opłatkiem. Łamiąc się opłatkiem, wszyscy składaliśmy sobie życzenia świąteczno-noworoczne. Spotkanie zakończyło się tradycyjną wigilijną kolacją przygotowaną przez druhów z Ukty.  Rozmiar: 55402 bajtów


  Rozmiar: 55891 bajtów


  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.

  W dniu 21 września 2012 roku jednostki Straży Pożarnej, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mazurskiej Służby Ratowniczej oraz Pogotowia Ratunkowego odbyły ćwiczenia pod nazwą "Łódz 2012". Jego celem było sprawdzenie współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi. Ratownicy natknęli się na pożar jachtu spowodowany wybuchem gazu na jednostce pływającej. Poszczególnym slużbom przydzielono odpowiednie funkcje.

  1. Straż Pożarna w pierwszej fazie akcji miała ugasić pożar jachtu i ewakuować ewentualnych poszkodowanych znadujących się na pokładzie. Po dokonanu rozpoznania i ustaleniu, że jedna osoba prawdopodobnie utonęła nurkowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Rucianem-Nidzie i Państwowej Straży Pożarnej w Piszu przystąpili do poszukiwania osoby zaginionej.

  2. Służby Ratownicze MOPR i MSR podjęły osoby poszkodowane znajdujące się w wodzie i ewakuowane przez strażaków z łodzi.

  3. Pogotowie Ratunkowe miało za zadanie stworzyć punkt medyczny i zająć się osobami poszkodowanymi.

  Ćwiczenia były doskonałą okazją do doskonalenia naszych umiejętności.

  Rozmiar: 66884 bajtów


  Rozmiar: 61832 bajtów


  Rozmiar: 57234 bajtów


  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Sprawozdanie z II Strażackiej Akcji Sprzątania Dna Rzeki Krutyni.

  W dniu 26 maja 2012 roku odbyła się "II Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni", uczestniczyło w niej 27 nurków i 28 osób zabezpieczających w kajakach i dwóch łodziach strażackich. Nurkami byli strażacy jak również osoby cywilne. Oprócz płetwonurków z OSP Rucianem-Nida pojawili się płetwonurkowie KP PSP w Piszu, przedstawiciel e Posterunku Policji w Rucianem-Nidzie, oraz inne osoby reprezentujące brać nurkową z Naszej okolicy.
  W zabezpieczeniu nurków brały udział jednostki OSP Ruciane-Nida, OSP Ukta, OSP Wejsuny, OSP Karwica oraz OSP Krutyń. My płetwonurkowie i ekipa zabezpieczająca oraz zaproszeni goście spotykamy się na plaży Wiejskiej w Ukcie. Uczestnicy spływu dokonują rejestracji. godz. 10:30 uroczyste otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminny Ruciane-Nida Zbigniewa Janusza Opalacha, a następnie każdy z nas podpisuje zgodę na nurkowanie, po czym dzielimy się na dwie grupy.

  Jedna grupa udaje się do Rosochy, gdzie rozpoczyna sprzątanie rzeki; druga zaś rozpoczyna swoją pracę od mostu w Wojnowie. Po około trzech godzinach obie grupy spotykają się na plaży wiejskiej w Ukcie, płetwonurkowie wymieniają między sobą spostrzeżenia i uwagi. Na wszystkich czeka ciepła herbata i posiłek. Po regeneracji sił następuje uroczyste podsumowanie "II Strażackiej Akcji Sprzątania Rzeki Krutyni", wśród uczestników są losowane nagrody rzeczowe, a każdy z nich otrzymuje pamiątkowy dyplom.

  W trakcie losowania nagród zostaje przekazany komunikat o ilości wydobytych śmieci z dna rzeki. Ilość jest imponująca i wynosi 450kg. Kończy się część oficjalna spływu i zaczyna piknik wiejski w Ukcie. Na miejscu pojawia się podnośnik SHD-25 z Komendy Powiatowej PSP w Piszu. Ku uciesze dzieci i dorosłych można wjechać podnośnikiem "aż pod same niebo". Festyn w Ukcie kończy się w późnych godzinach wieczornych. Z wypowiedzi organizatorów, sponsorów i uczestników: ... była to "II Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni", ale na pewno nie ostania. Przyszła akcja planowana jest na wiosnę 2013 roku.

  Organizatorami akcji byli Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane - Nida, Grupa Wodno - Nurkowa działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rucianem - Nidzie oraz Szkoła nurkowania MazuryDiving Piotr Przystawik.

  Naszymi sponsorami byli :
  1. Gmina Ruciane-Nida
  2. Stowarzyszenie Szlak Krutyni z siedzibą w Krutyni
  3. Mazurski Park Krajobrazowy
  4. Firma Kajaki Centrum- Witold Adamski
  5. As-Tour Biuro Turystyki Kajakowej - 6. ABC Aktywny Wypoczynek- Marek Moroz
  7. Agroturystyka Skrajniątko- Bogdan Skrajny
  8. Nadleśnictwo Maskulińskie
  9. Nadleśnictwo Strzałowo
  10. Szkoła Nurkowania MazuryDiving- Piotr Przystawik
  11. Karczma Zacisze Krutyń- Marek Cesarek
  12. Wodniak - Roman Prusiński
  13. Ba System
  14. Zakład Masarski- Zdzisław Cwalina
  15. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe- Roman Gwiazda
  16. Spółdzielnia Mieszkaniowa"Nowa"
  17. Xero-Druk - Danuta Kalinowska  Rozmiar: 94565 bajtów

  Rozmiar: 94565 bajtów

  Rozmiar: 94565 bajtów

  Rozmiar: 94565 bajtów

  Rozmiar: 94565 bajtów

  Rozmiar: 94565 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Dzień Strażaka.

  W dniu 5 maja 2012 r. w święto patronalne Św. Floriana w kościele p.w. Matki Bożej Miłosierdzia w Rucianem-Nidzie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji znarłych strażaków z jednostek OSP Ruciane-Nida, OSP Ukta, OSP Wejsuny, OSP Karwiaca. Mszę Świętą odprawił ks. Proboszcz Stanisław Ławrynowicz. Po Mszy Świętej odbył się uroczysty apel, w czasie jego trwania zostały wręczone Naszym strażakom medale oraz odznaki pożarnicze.
  Odznaczeni zostali:
  Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa:
  Dh Marek Tyszka
  Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa:
  Dh Andrzej Konopka
  Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa:
  Dh Gracjan Marchwiński
  Dh Bartłomiej Święcki
  Dh Rafał Mężak
  Dh Bartosz Zubielewicz
  Dh Adam Wiszowaty
  Dh Reinchard Kluschat
  Dh Kazimierz Zubielewicz
  Dh Rafał Jędrzejczyk
  Odznaka Strażak Wzorowy:
  Dh Maksymilian Grudziądz
  Dh Zachariasz Grudziądz
  Dh Andrzej Mieczysław Siadek
  Dh Patryk Krystkiewicz
  Dh Daniel Siejk
  Dh Michał Marchwiński
  Dh Krzysztof Jóźwiak
  Dh Paweł Skrajny
  Dh Marcin Opalach
  Dh Michał Kruk
  Dh Bartosz Olender
  Dh Ryszard Ksepka
  Dh Roman Stasyn
  Dh Adrian Leszczyński
  Za Wysługę Lat "60":
  Dh Ryszard Palmi
  Za Wysługę Lat "50":
  Dh Henryk Bałdyga
  Za Wysługę Lat "40" :
  Dh Hubert Mężak
  Za Wysługę Lat "35":
  Dh Witold Pijanowski
  Dh Andrzej Abramczyk
  Dh Jan Kułdo
  Dh Mieczysław Drężek
  Dh Stanisław Gołaś
  Za Wysługę Lat "30":
  Dh Józef Cichy
  Dh Andrzej Pijanowski
  Dh Ryszard Pijanowski
  Dh Janusz Wojgenica
  Za Wysługę Lat "25":
  Dh Leszek Łukasik
  Dh Mirosław Kaczmaryczyk
  Dh Marian Pijanowski
  Dh Dariusz Filipkowski
  Dh Adam Wiszowaty
  Za Wysługę Lat "20":
  Dh Jan Leszczyński
  Dh Mirosław Wiśniewski
  Dh Waldemar Wiśniewski
  Dh Jerzy Chmielewski
  Za Wysługę Lat "15":
  Dh Adam Murach
  Dh Kazimierz Cieloszczyk
  Dh Rafał Mężak
  Dh Bartłomiej Święcki
  Dh Andrzej Konopka
  Za Wysługę Lat "10":
  Dh Maria Hofman
  Dh Rafał Jędrzejczyk
  Dh Rafał Wilk
  Dh Paweł Mężak
  Dh Wojciech Kręciewski
  Dh Michał Kręciewski
  Dh Michał Bura
  Dh Piotr Ignaczuk
  Dh Marek Padiasek
  Dh Zbigniew Witkiewicz
  Za Wysługę Lat "5":
  Dh Marek Tyszka

  Wszyskim odznaczonym składa gratulacje Zarząd Miejsko-Gminny OSP RP w Rucianem-Nidaie.


  Rozmiar: 68921 bajtów

  Rozmiar: 68921 bajtów

  Rozmiar: 68921 bajtów

  Rozmiar: 68921 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Kurs Ratownictwa Technicznego dla OSP.

  W dniu 20-23.03.2012 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu, odbyło się szkolenie z zakresu Ratownictwa Technicznego dla członków OSP. W szkoleniu uczestniczyło czterdziestu jeden druhów z całego Powiatu Piskiego, w tym pięciu z naszej gminy, z jednostek OSP Ruciane-Nida i Ukta. Druhowie podnieśli swoje uprawnienia, gdyż wszyscy uczestnicy szkolenia zdali pomyśnie egzamin teoretyczny i praktyczny. Uczestnicy kursu to:
  1. Jatkowska Małgorzata
  2. Trzcińska Karolina
  3. Marchwiński Sebastian
  4. Siadek Andrzej
  5. Grudziądz Maksymilian(OSP Ukta)

  Rozmiar: 81088 bajtów

  Rozmiar: 81088 bajtów

  Rozmiar: 81088 bajtów

  Rozmiar: 81088 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy do obejrzenia

  10 marca odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Rucianem-Nidzie. W zebraniu wzięło udział 15 członków zwyczajnych oraz 1 członek honorowy:


   Stan organizacyjny OSP

  Członkowie OSP

  Stan w dniu walnego zebrania

  Zwyczajni(pełnoletni)

  24

  Honorowi

  2

  Razem

  26

  w tym kobiety

  3  Zebranie rozpoczął Prezes OSP - Marcin Opalach, który jednogłośnie został wybrany na przewodniczącego. Po przedstawieniu i zatwierdzeniu porządku zebrania oraz wybraniu komisji mandatowej oraz skrutacyjnej rozpoczęła się część sprawozdawcza.

  Najważniejsze dane odnośnie działalności w roku 2011:

  Liczba akcji ratunkowych w których jednostka brała udział: 149 w tym:
  pożary - 11,
  likwidacja miejscowych zagrożeń - 133,
  alarmy fałszywe - 5

  W akcjach ratowniczych uczestniczyli następujący druhowie/druhny (podać ile razy):
  Opalach Marcin (133), Konopka Andrzej (122), Krytstkiewicz Patryk (77), Marchwiński Michał (63), Święcki Bartłomiej (60), Siejk Daniel (59), Denda Jakub (54), Jatkowska Małgorzata (37), Jóźwiak Krzysztof (27), Siadek Andrzej (27), Marchwiński Sebastian (25), Marchwiński Gracjan (17), Trzcińska Karolina (7)

  W kursach szkoleniowych (jakich) uczestniczyli następujący druhowie/druhny, członkowie MDP:

  Kurs dowódców OSP:
  Marcin Opalach, Michał Marchwiński, Daniel Siejk.
  Podstawowy Strażaków Ratowników:
  Małgorzata Jatkowska, Sebastian Marchwiński, Karolina Trzcińska, Andrzej Siadek

  W roku sprawozdawczym OSP pozyskała następujący sprzęt i wyposażenie:
  Zestaw do stabilizacji pojazdów, doposażenie zestawu hydraulicznego. Sprzęt dla grupy wodno-nurkowej- projekt "Działaj Lokalnie"

  Wykonano następujące prace porządkowe, remontowe i budowlane przy obiektach i sprzęcie:
  Wymiana bram garażowych, prace porządkowe w okolicy budynku OSP w zależności od potrzeb, konserwacja sprzętu, naprawy bieżące

  Dziekujemy Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Ruciane-Nida Zbigniewowi Opalachowi za pomoc i wsparcie naszych działań oraz wszystkim strażakom za wsparcie działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców i turysów przebywających w Naszej Gminie.
  Prezes Zarządu Marcin Opalach


  Rozmiar: 45292 bajtów

  Rozmiar: 43962 bajtów

  Rozmiar: 46749 bajtów

  Rozmiar: 44095 bajtów


  Nurkowanie podlodowe.

  W dniu 03-04.03.2012 roku wspólnie z Maćkiem Curzydło z Centrum Nurkowego Kraken oraz szkołą nurkowania MazuryDiving Piotr Przystawik zorganizowaliśmy nurkowanie podlodowe na jeziorze Jegocin. Podczas dwu dniowych nurkowań strażacy uczyli się pod okiem instruktorów PADI teorii i praktyki podczas nurkowań podlodowych. Zostały przeprowadzone zajęcia dla nurków oraz powierzchniowej grupy zabezpieczającej nurkowanie.

  Uczestnicy szkolenia zapoznali się z technikami, potencjalnymi zagrożeniami i ryzykiem jakie można spotkać podczas nurkowań podlodowych oraz poznali specjalistyczny sprzęt taki jak np. uprzęże liny asekuracyjne, śruby lodowe oraz sposoby prawidłowego ich użycia. Przedstawione zostały techniki przygotowania do nurkowań podlodowych: wycinanie przerębli i jej zabezpieczanie, organizacja asekuracji oraz zasady postępowania w przypadku problemów podczas nurkowania pod lodem.

  W sobotni i niedzielny ranek matka natura przywitała Nas bardzo wietrzną ale za to słoneczną pogodą . Nasi druhowie przygotowali ognisko przy, którym można było się ogrzać i posilić.

  Chciałbym podziękować w szczególności instruktorom nurkowania -Maciejowi Curzydło i Piotrowi Przystawikowi za bezpłatne przekazanie wiedzy oraz za wspólne nurkowanie, Komendantowi Gminnemu Związku Miejsko-Gminnego OSP RP w Rucianem-Nidzie-za udzielenie zgody i pomoc w organizacji nurkowania, Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Ruciane-Nida Zbigniewowi Opalachowi za pomoc i wsparcie naszych działań.

  Prezes OSP Ruciane-Nida Marcin Opalach


  Rozmiar: 37372 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy do obejrzenia

  Pokazy Ratownictwa Lodowego.

  W dniu 5 marca 2012 roku, druhowie z jednostki OSP Ruciane-Nida, przeprowadzili pokazy ratownictwa lądowego. Pokazy odbyły się na jeziorze Nidzkim. Grupą odbiorców pokazu była młodzież z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie oraz pensjonariusze Domu Samopomocy w Ukcie.

  Strażacy pokazali sposoby samoratowania się w przypadku zarwania się pokrywy lodowej (przy pomocy szydełek ratowniczych oraz tyczki). Następnie strażacy zaprezentowali sposoby wydobycia osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu podręcznego jaki znaleźli na miejscu akcji: był to kawałek węża oraz kawałek drąga. Strażacy zaprezentowali również techniki ratowania ludzi na lodzie jakimi posługują się na co dzień. Ratowali osobę poszkodowaną za pomocą drabiny nasadkowej, liny, rzutki ratunkowej.

  Pokazy zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem grupy odbiorców.Strażacy udzielili odpowiedzi na liczne pytania młodzieży.


  Rozmiar: 60446 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy do obejrzenia

  Spotkanie z dziećmi i młodzieżą.


  W piątek 24 lutego 2012 r. członkowie Grupy Wodno-Nurkowej działającej przy OSP Ruciane-Nida wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Rucianem-Nidzie, w ramach projektu Działaj Lokalnie, zorganizowali szkolenie z cyklu " Bezpieczny wypoczynek nad wodą " .

  Wzięła w niej udział grupa sześciolatków z miejscowego przedszkola oraz młodzież z Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie. Temat spotkania - nie zwykle aktualny - bezpieczeństwo na lodzie.Nurkowie ratownicy w multimedialnej prezentacji pokazali i omówili zagrożenia wynikające z wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne oraz metody prewencji i ratownictwa lodowego. Uczestnicy spotkania obejrzeli też filmy ukazujące samo ratowanie się na lodzie oraz sposoby udzielania pomocy innym osobom zagrożonym na lodzie.

  Spotkanie było też okazją do zaprezentowania sprzętu ratowniczego i nurkowego jakim na co dzień posługują się strażacy ratownicy. Pokaz rozbudził wielkie zainteresowanie szczególnie najmłodszych słuchaczy. Należy życzyć sobie by to szkolenie zapadło dzieciom i młodzieży w pamięć i poprawiło świadomość zagrożeń czyhających na lodzie.


  Rozmiar: 268020 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy do obejrzenia


  Jako strażacy prosimy o przekazanie 1% podatku na naszą jednostkę.


  plakat_2011

  Wystarczy,że w deklaracji PIT jako OPP Wpiszesz:

  Numer KRS : 0000116212

  A w celu szczegółowym wpiszesz :

  OSP Ruciane-Nida, 12-220 Ruciane-Nida, Mazurska 13, woj.Warmińsko-Mazurskie


  Udział naszej jednostki w
  WIELKIEJ ORKIESTRZE ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.


  W dniu 08.01.2012 odbył się XX Finał Wielkiej Orkiestry Świętecznej Pomocy. Strażacy z OSP Ruciane-Nida po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w finale WOŚP, który w 2012 roku odbył się w Naszej gminie. Strażacy z naszej jednostki przeprowadzili pokaz ratownictwa technicznego, zaprezentowali sprzęt , którym posługują się na co dzień. Szczególnie serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy najmłodszych uczestników orkiestry - było nam bardzo miło Was poznać podczas przejażdżki naszym wozem bojowym.

  Rozmiar: 66482 bajtów

  Rozmiar: 66482 bajtów

  Rozmiar: 66482 bajtów

  Rozmiar: 66482 bajtów

  Rozmiar: 66482 bajtów


  Ćwiczenia strażaków na obiekcie Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie.


  W dniu 05 grudnia 2011 r odbyły się ćwiczenia strażaków na obiekcie Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki: PSP Pisz, OSP Ruciane-Nida, Wejsuny, Ukta,Karwica. Założeniem ćwiczeń był pożar magazynu szyszek wraz z uwięzionymi osobami poszkodowanymi. Celem ćwiczeń było jak najszybsze odnalezienie osób poszkodowanych ich ewakuacja ze strefy objętej pożarem, udzielenie im pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ugaszenie ognia i nie dopuszczenie aby ognień rozprzestrzenił się na inne obiekty wyłuszczarni.


  Rozmiar: 73174 bajtów
  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Konferencja na temat organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych i ich wyposażenia na terenie polski


  W dniu 25 marca 2011 roku została nawiązana współpraca pomiędzy gminą Ruciane-Nida, a obwodem Kaliningradzkim. Celem jej jest wspólna wymiana doświadczeń na polu działań ratowniczo - gaśniczych organizacji wspólnych ćwiczeń oraz pozyskanie środków z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja, na zakup nowego sprzętu pożarniczego dla obu stron.

  Dnia 21 i 22 listopada 2011 roku, w Kaliningradzie odbyła się konferencja na temat organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych i ich wyposażenia na terenie polski oraz pokazy sprzętu pożarniczego. Wzięli w nich udział członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Rucianego-Nidy i Kaliningradu, Emerkom, przedstawiciele firm rosyjskich Gazprom, Lukoil oraz przedstawiciele firm polskich Arkom i BA System.

  Podczas konferencji omówiono strukturę organizacyjną jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkolenia, sposób finansowania oraz system powiadamiania członków OSP o zdarzeniach mających miejsce na terenie ich działania.

  Następnie odbyły się pokazy sprzętu, znajdującego się na samochodzie GBARt 2,5/25, który jest na wyposażeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej RW w Rucianem-Nidzie. Firma Akrom zaprezentowała samochód GCBA 9/30 Tatra THT CAS 30 T815-7 6x6, zaś firma BA System przedstawiła sprzęt hydrauliczny marki Weber, pompy szlamowe, sprzęt pneumatyczny. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno polskich jak i rosyjskich strażaków.


  Rozmiar: 70370 bajtów
  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy.


  Szkolenie Dowódców OSP.

  W dniu 11-14.10.2011 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu odbyło się szkolenie dowódców OSP. W szkoleniu uczestniczyło ośmiu druhów z całego Powiatu Piskiego, w tym pięciu z naszej gminy z jednostek OSP Ruciane-Nida i Wejsuny. Nasza gmina wzbogaciła się w dniu 14.10.2011 r. o nowych dowódców OSP, gdyż wszyscy uczestnicy szkolenia zdali pomyśnie egzamin teoretyczny i praktyczny. Uczestnicy kursu to:
  1.Opalach Marcin
  2.Siejk Daniel
  3.Marchwiński Michał
  4.Wojgienica Janusz
  5.Mężak Paweł

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów

  Rozmiar: 50014 bajtów


  Sprawozdanie z
  I Strażackiej Strażackiej Akcji Sprzątania Rzeki Krutyni


  Jak zrodził się pomysł sprzątania Rzeki Krutyni?
  Podczas jednego ze spływów podwodnych na rzece Krutyni, jeden z naszych druhów zaproponował "chłopaki, a może byśmy posprzątali dno rzeki? Widzicie, ile jest tam śmieci?". Pomysł bardzo spodobał się Komendantowi Gminnemu Markowi i nie było już odwrotu, realizacja stała się faktem. Padło polecenie "Marcin postaraj się zorientować czy temu pomysłowi będą przychylni inni". Nazajutrz ubrani w sprzęt nurkowy spotkaliśmy się znowu nad brzegiem Krutyni, celem było zrobienie zdjęć i przedstawienie dowodów, że dno rzeki rzeczywiście jest zanieczyszczone. Następnie udaliśmy się do Burmistrza z dowodami rzeczowymi w ręku. Pomysł, który narodził się w naszych głowach uzyskał aprobatę Burmistrza Miasta i Gminny w Rucianem-Nidzie. Pierwsze spotkanie organizacyjne z udziałem firm prowadzących działalność turystyczną związaną z wykorzystaniem walorów rzeki Krutyni, przedstawicielem Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Burmistrzem MiG Ruciane-Nida odbyło się w dniu 23 sierpnia 2011 r. Wszyscy zaproszeni goście wyrazili chęć pomocy w organizacji spływu. Ruszyły więc gorączkowe przygotowania, główny ciężar organizacyjny wzięła na siebie Grupa Wodno-Nurkowa OSP w Rucianem-Nidzie, szkoła nurkowania MazuryDiving oraz Burmistrz MiG Ruciane-Nida. Naszemu pomysłowi nie zostali obojętni liczni sponsorzy, bez których nasza akcja nie miałaby szansy zaistnieć.

  Odnośnie samego Spływu:
  W dniu 24 września 2011 roku odbyła się "I Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni", uczestniczyło w niej 23 nurków. Nurkami byli strażacy jak również osoby cywilne. Oprócz płetwonurków z OSP Rucianem-Nida pojawili się płetwonurkowie KM PSP w Warszawie z JRG-1, OSP Miłki, przedstawiciel Posterunku Policji w Rucianem-Nidzie, Towarzystwa Miłośników Połomu, BA SYSTEM z Gdańska oraz inne osoby reprezentujące brać nurkową z Naszej okolicy. W zabezpieczeniu nurków brały udział jednostki OSP Ruciane-Nida, OSP Ukta, OSP Wejsuny, OSP Karwica oraz przedstawiciele sołectwa Wojnowo (Radny i Sołtys). godz. 9:00, my płetwonurkowie i ekipa zabezpieczająca oraz zaproszeni goście spotykamy się w remizie OSP Ruciane-Nida. Uczestnicy spływu dokonują rejestracji. godz. 11:00 uroczyste otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta i Gminny Ruciane-Nida Zbigniewa Janusza Opalacha, a następnie pakowanie sprzętu i ostatnie przygotowania. godz. 11:30 zgłaszamy wyjazd przez radio do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Piszu na "I Strażacką Akcję Sprzątania Rzeki Krutyni". Z pod remizy OSP w Rucianem-Nidzie wyrusza kolumna 5 samochodów strażackich, na miejscu w Ukcie czekają na Nas Druhowie z OSP Ukta i Karwica. Po dotarciu na miejsce wypakowujemy sprzęt nurkowy, przebieramy się i czekamy na odprawę przed nurkowaniem. Każdy z nas podpisuję zgodę na nurkowanie, po czym dzielmy się na dwie grupy. Jedna grupa udaje się do Wojnowa, gdzie rozpoczyna sprzątanie rzeki; druga zaś rozpoczyna swoją pracę od mostu w Ukcie. Po około dwóch godzinach obie grupy spotykają się na plaży wiejskiej w Ukcie, płetwonurkowie wymieniają między sobą spostrzeżenia i uwagi. Na wszystkich czeka ciepła herbata i posiłek. Po regeneracji sił następuje uroczyste podsumowanie "I strażackiej akcji Sprzątania Rzeki Krutyni", wśród uczestników są losowane nagrody rzeczowe, a każdy z nich otrzymuje pamiątkowy dyplom. W trakcie losowania nagród zostaje przekazany komunikat o ilości wydobytych śmieci z dna rzeki. Ilość jest imponująca i wynosi 360 kg. Kończy się część oficjalna spływu i zaczyna piknik wiejski w Ukcie. Na miejscu pojawia się podnośnik SHD-25 z Komendy Powiatowej PSP w Piszu. Ku uciesze dzieci i dorosłych można wjechać podnośnikiem "aż pod same niebo". Festyn w Ukcie kończy się w późnych godzinach wieczornych. Z wypowiedzi organizatorów, sponsorów i uczestników: ... była to "I Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni", ale na pewno nie ostania. Przyszła akcja planowana jest na wiosnę 2012 roku.

  Naszymi sponsorami byli :
  1. BA SYSTEM z Gdańska
  2. Kajaki Centrum- Witold Adamski
  3. Wodniak Roman Prusiński
  4. AS-TUR Krutyń
  5. Agroturystyka Skrajniątko Bogdan Skrajny
  6. Karczma Zacisze Marek Cesarek
  7. ABC Aktywny Wypoczynek Marek Moroz
  8. Mazurski Park Krajobrazowy
  9. Honda Marine
  10. Szkoła nurkowania MAZURYDIVING Piotr Przystawik
  11. Nadleśnictwo Maskulińskie
  12. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Roman Gwiazda
  13. Magazyn Nurkowanie
  14. Aries Power
  15. Zakłady Mięsne Zdzisław Cwalina
  16. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
  17. Gmina Ruciane-Nida

  Rozmiar: 74105 bajtów

  Rozmiar: 101474 bajtów

  Rozmiar: 153341 bajtów

  Rozmiar: 106972 bajtów

  Rozmiar: 148874 bajtów

  Rozmiar: 80351 bajtów

  Rozmiar: 94506 bajtów

  Rozmiar: 89575 bajtów

  Rozmiar: 128652 bajtów

  Więcej zdjęć w galerii zapraszamy

  Rozmiar: 21051 bajtów


  Wizyta w Kaliningradzie .

  W dniach 9-11 września 2011 roku w Kaliningradzie odbyło się kolejne spotkanie robocze przedstawicieli Ochotniczej Rosyjskiej Straży Pożarnej i OSP Ruciane-Nida, w ramach współpracy transgranicznej. Obie strony liczą na wymierne korzyści płynące ze wspólnych działań, wymiany doświadczeń oraz wykorzystania dotacji z Unii Europejskiej. Pozyskane środki posłużą do zakupu nowego sprzętu.

  Rozmiar: 63722 bajtów

  Rozmiar: 120795 bajtów

  Rozmiar: 143330 bajtów

  Rozmiar: 134281 bajtów

  Rozmiar: 114461 bajtów

  Rozmiar: 110397 bajtów

  Rozmiar: 106448 bajtów


  Ćwiczenia połączone z historią .

  W dniu 02.06.2011 roku strażacy z jednostki OSP Ruciane-Nida wraz z Towarzystwem Historycznym w Rucianem-Nidzie przeprowadzili specjalistyczne ćwiczenia p.poż. mające na celu sprzątnięcie obiektu historycznego jakim jest bunkier wieżowy znajdujacy się obok śluzy na ul. Guzianka. Zasadniczym celem przeprowadzonych ćwiczeń jest udostępienie wspomnianego obiektu wojennego dla tworzonej ścieżki turystyczno-historycznej obejmującej jeszcze inne obiekty z okresu międzywojennego znajdujących się na terenie miasta Ruciane-Nida. Ze względu na trudny dostęp do pomieszczeń bunkra, które były zanieczyszczone olbrzymią ilością śmieci, użyto sprzętu będącego na wyposażeniu OSP Ruciane-Nida ( lin asekuracyjnych wraz zestawem szelek, agregat prądotwórczy wraz z zestawem najaśnic, pompy pływającej, zabezpieczenie medyczne). Po oczyszczeniu wyższej kondygnacji została wypompowana woda, która była w pomieszczeniu bunkra od wielu lat. W czasie akcji wydobyto również pozostałości wyposażenia bunkra ( części żelazne, potykacze i itp.), które w okresie późniejszym staną się częścią wystawy utworzonej w pomieszczeniach udostępnionych dla zwiedzających. W najbliższą sobotę tj.
  9 lipca zamierzane jest przeprowadzenie akcji, której celem jest dokończenie czyszczenia trzeciego (odwodnionego poziomu) oraz oczyszczenie z roślinności korony bunkra. Podobne akcje jednostki OSP Ruciane-Nida oraz Towarzystwa Historii z Rucianego-Nidy przewidziane są również na innych obiektach historycznych tego typu.

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów

  Rozmiar: 57264 bajtów


  Akcja sprzątania plaży w Wejsunach.

  Na wniosek Rady Sołeckiej grupa wodno-nurkowa Ochotniczej Strzały Pożarnej w Rucianem-Nidzie sprawdziła stan bezpieczeństwa i oczyściła dno jeziora przy plaży wiejskiej w Wejsunach. Z dna usunięto śmieci - w większości potłuczone butelki, a także puszki po konserwach i piwie. Akcję przeprowadzono dwukrotnie, po raz drugi w dniu 13 czerwca b.r. Ponadto strażacy usunęli wbite w dno jeziora pale po poprzednim pomoście. Dokonali tego za pomocą pompy pływającej "niagara", która podawała wodę podćiśnieniem nurkom pracującym podwodą. W ten sposób częściowo już "odkopane" pale udało się wyrwać przy pomocy ciągnika. Prace wykonano w ramach przygotowań do budowy nowego pomostu. Łącznie akcja sprzątania i wyciągnięcia pali trwała ponad 6 godzin. Wzięło w niej udział sześciu strażaków z OSP Ruciane-Nida i czterech z OSP Wejsuny.

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  Grupa Wodno-Nurkowa OSP Ruciane-Nida

  26 marca 2011 r.
  Marcin

  Na I Zarządzie Oddziału Miejsko-Gminego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rucianem-Nidzie została powołana grupa wodno-nurkowa działajaca przy OSP Ruciane-Nida. Członkowie grupy to Marek Tyszka, Marcin Opalach, Andrzej Siadek, Piotr Przystawik, Patryk Krystkiewicz.
  Do głównych zadań grupy będzie prowadzenie akcji ratunkowych na wodach śródlądowych. Działania będą prowadzone nie tylko latem, ale także zimą gdy akweny są skute lodem. Grupa będzie oferować również usługi w zakresie ratowania zatopionego mienia, napraw jednostek pływajacych, budowy pomostów i sprawdzania kąpielisk.  25 marca 2011 r.
  Marcin

  Naszą gminę odwiedzili partnerzy z Obwodu Kalingrackiego. Odwiedziny miały na celu nawiązanie współpracy oraz omówienie szczegółów projektu transgranicznego, w wyniku którego chcemy pozyskać nowy sprzęt do jednostek OSP w gminie. Zapoznaliśmy kolegów strażaków z Rosji, ze sprzętem posiadanym przez OSP Ruciane-Nida oraz ze sposobem powiadamiania członków OSP w razie alarmu.  25 marca 2011 r.
  Marcin

  Członkowie OSP Ruciane-Nida Małgorzata Jatkowska, Karolina Trzcińska i Sebastian Marchwiński ukończyli kurs podstawowy strażaków ratowników, zorganizowany przez Powiatową Komendę Państwoej Straży Pożarnej w Piszu. Kurs odbywał się od 14.03-25.03.2011 roku. Łącznie w kursie uczestniczyło 10 strażaków z Naszej gminy, po trzy osoby z jednostek OSP Ruciane-Nida, OSP Wejsuny, OSP Ukta i jedna osoba z OSP Karwica. Gratulujemy.
  13 marca 2011 r.
  Marcin

  W słoneczny dzień obyliśmy ćwiczenia i pokazy Ratownictwa Lodowego zorganizowane przez Andrzeja Szweda dla jednostki OSP Okartowo. Ćwiczyliśmy podejście poduszkowcem do osoby pod którą zarwałsię lód. Wszyscy członkowie OSP Okartowo i OSP Ruciane-Nida, mieli okazje do treningu. W ćwiczeniach brali udział : Marek Tyszka, Marcin Opalach, Andrzej Konopka, Michał Marchwiński, Gracjan Marchwiński, Sebastian Marchwiński, Małgorzata Jatkowska, Karolina Trzcińska, Jakub Denda.